Billedserier
Hent Adobe Flash player
Billeder fra dagligdagen
Nyhedsbrev
Indtast dit navn og din e-mail nedenfor, hvis du ønsker at modtage vores nyhedsbrev.

Sommerhøjskole, Jyllands vestkyst og Limfjordens øer - kursus 20


En uge i det naturskønne Vestjylland byder på store naturoplevelser både langs Vestkysten og i Limfjordslandet.

Vi skal gennem foredrag og ekskursioner høre om den kultur, der knytter sig til egnen, og beskæftige os med emner, der vedkommer menneskelivet - det, vi er fælles om.

Thorsminde
For mere end 200 år siden forliste “St. George” og “Defence” ud for Thorsminde – verdenshistoriens største skibsforlis. Vi skal besøge Strandingsmuseet og se mange af de spændende effekter, som dykkerne har bragt op til havets overflade.

Fur
Øen har et dramatisk landskab; mod syd fladt og frugtbart agerland, mod nord en øst-vestgående bakkeryg med talrige slugter og dale og stejle skrænter mod Limfjorden. Fur er kendt for moleret med sit indhold af fossile fisk, insekter, krybdyr og planter. Fossiler, der er 50-55 millioner år gamle

Jegindø
Blot en dæmning forbinder denne ø med fastlandet. Øen er et besøg værd, med dens gamle fiske/bondekultur og enestående beliggenhed og udsyn.

Kursusleder
Kristian Tikjøb
Tilknyttet fil:    Program kursus 20 (147 Kb)
Æ Fywerhus Jegindø
Blæsevejr ved Thorsminde
Seniorhøjskolen Nørre Nissum  |  Degneparken 22, Nørre Nissum  |  7620 Lemvig  |  97 89 10 11  |  kontor@seniorhoejskolen.dk