4. november 2020
36B | 04.11 - 10.11.20 | 4.400 KR | 1 uge
Glücksburgerne i Danmarkshistorien
En kongefamilies historie
I 1818 fødtes en prins, nr. 5 i børneflokken, uden udsigt til at blive noget som helst. Men takket være et godt ægteskab, mangel på dansk tronfølger og heldet med bare at være der på det rigtige tidspunkt, blev han dansk tronfølger og senere dansk konge, kendt som Chr. IX og som Europas svigerfar.
Gennem gode giftermål blev hans døtre placeret som ægtefæller i England og Rusland, hans sønner som konger i Grækenland og Danmark.
Vi følger Christian og familien, men også udviklingen i England, Rusland, Danmark og på Balkan, så vi får familien sat ind i en historisk ramme, nemlig demokratiets fremvækst,
industrialiseringen og de store industribyers opståen med de konsekvenser, det havde.
Familien repræsenterer nemlig dels afslutningen på en epoke, dels optakten til den store katastrofe, som 1. verdenskrig var, og som betød undergangen for 3 kejserriger og et nyt europakort, hvor intet var, som det havde været.
Velkommen til en uges højskole med masser af historie, anekdoter, fællessang og fordybelse.
EKSKURSIONER
Nationalpark Thy
Agger Tange
Vestervig
Nørre Vorupør
Heltborg
FOREDRAGSHOLDER
Flemming Nielsen, journalist
KURSUSLEDER
Asger Gyldenkærne
Kurser
20
dec
2019
20
dec
2019
27
dec
2019