28. juni 2023
21B | 28.06 - 04.07.23 | 5.250 KR | 1 uge
Ler- og gipsværkstedet - naturen støbt i gips
Dette kursus er for dig, der elsker at være i naturen og gerne vil have en bid af den med hjem.
På kurset får du fingrene i ler og gips; og du vil se den rene natur træde frem i helt fine og tydelige detaljer.
Med udgangspunkt i den skønne vestjyske natur vi har omkring os, finder vi planter i området og bruger dem direkte som aftryk til gipsrelieffer. Vi vil komme til at opholde os en del udenfor - dels under vores ture ud i naturen, hvor vi samler materiale til vores afstøbninger men også under selve afstøbningerne.
I værkstedet arbejder vi med ler, presning og komponerer vores gipsrelieffer. Teknikken er på en gang nem at lære og spændende at arbejde med.
Derudover tager vi på ekskursion ud i det vestjyske landskab, hvor vi hører naturvejlederen fortælle om dyrenes liv. Hvis vi er heldige og finder nogle gode og tydelige dyrespor undervejs, gør vi et ophold, hvor de der har lyst laver afstøbninger af dyresporene.
Vi skal også Regelbau 411 ved Oddersundbroen, hvor vi nyder udsigten fra Oddersundtårnet, ser kunst i bunkerne, går en lille tur langs fjorden og samler strandmateriale til tryk.
Kurset byder naturligvis på alt det bedste fra højskolelivet: Morgensang, foredrag, fællessang og forrygende mad fra højskolens gode køkken.
EKSKURSIONER
• En lokal plantage
• Oddesund
• Oddesundtårnet
• Regelbau 411 Kunsthal
• En lokal plantage
• Oddesund
• Oddesundtårnet
• Regelbau 411 Kunsthal
KURSUSLEDER
Karen Niemann
Karen Niemann
Kurser
22
mar
2023
10A | 22.03 - 28.03.23 | 4.850 KR | 1 uge
22
mar
2023
10B | 22.03 - 28.03.23 | 4.850 KR | 1 uge
29
mar
2023
KONTAKT