18. februar 2026 6A | 18.02 - 24.02.26 | 5.150 KR | 1 uge

Tekstiltrylleri - fra laser til luksus

Velkommen til en uge i kreativitetens tegn! Vi arbejder med upcycling og fornyelse af tøj og tekstil. Vi syr gamle duge, skjorter og andre tekstiler om til tasker, puder, nederdele og andre kreationer - og pynter måske med broderi, blonder og andre spændende detaljer.
 
Vi starter ugen med en fælles opgave - at sy en lille taske - for at samle inspiration og komme i gang med ugens arbejde. Herefter fordyber vi os i vores egne visioner for, hvordan vi fornyer og genbruger de gamle tekstiler. I løbet af ugen får vi inspirationsoplæg, som vi lytter til, imens vi arbejder. Fredag tager vi på ekskursion, hvor vi oplever Vesterhavet og tager på besøg hos en lokal tekstildesigner for at høre om hendes arbejde med upcycling af genbrugstekstiler og se hendes produkter. Der bliver også tid til et besøg i en af egnens sybutikker. Resten af ugen lader vi symaskinerne snurre og kreativiteten boble, og mandag aften byder vi de øvrige kursister indenfor til en lille udstilling af vores kreationer.
 
Praktisk info:
Højskolen har et lager af genbrugstekstiler, som vi kan bruge. Men du er også meget velkommen til at medbringe gamle duge, tøj, broderigarn eller andet materiale, du gerne vil arbejde med i ugens løb. Du må meget gerne medbringe egen symaskine. Højskolen har nogle få symaskiner og en overlocker, som vi deles om.
 
EKSKURSION
• Vesterhavet, Design Agger og Mosters stoffer
 
KURSUSLEDER
Astrid Skou Hansen

Kurser
15 okt 2025
34A | 15.10 - 21.10.25 | 5.450 KR | 1 uge
15 okt 2025
34B | 15.10 - 21.10.25 | 5.550 KR | 1 uge
22 okt 2025
35A | 22.10 - 28.10.25 | 5.350 KR | 1 uge
Se alle kurser
KONTAKT
image description
Seniorhøjskolen
Kontoret
Åbent alle hverdage