17. juni 2026 21B | 17.06 - 23.06.26 | 5.950 KR | 1 uge

Cykelture i Sommerlandet - Limfjordslandet og Vestkysten på el-cykel

30-50 km/dag på landevej og grusveje
 
Vind i håret, skumsprøjt og pulsen op - ud at mærke det danske sommervejr på 5 udsøgte cykelture i en vild og storslået natur. En mangfoldig buket af smukke cykelture ved hav og fjord, i åbne vidder, i Bakkers og Bølgers Land og i skovens dybe stille ro. Unikke landskaber, naturoplevelser og naturglæde - godt for krop og sind.
 
Cykelture krydret med fortællinger fra egnen - om folk, flora og fauna. Vi cykler ca. 20 km i timen, og anbefaler el-cykler, da det giver overskud til at komme vidt omkring, nyde turene og have fokus på landskaber og natur.
 
Du medbringer din egen cykel og skal selv kunne håndtere en punktering. Vi kan tilbyde hjælp til afhentning og lapning ved cykelhandleren, hvis uheldet er ude, men sørg for gode dæk og cykelslanger. 2 hele dage har vi bus + cykelanhænger med som følgebil.
 
Vi cykler uanset vind og vejr, så medbring fodtøj og tøj til al slags vej.
 
En uges højskoleophold sprængfyldt med fællesskab, fysisk aktivitet, foredrag og sang.
 
CYKELTURE
• Nørre Nissum, Toftum Bjerge, Venø
• Nørre Nissum, Klosterheden Plantage
• Vestkystruten; Ferring, Bovbjerg fyr, Fjaltring, Thorsminde og Husby klitplantage
• Thyborøn, Harboøre Tange, Gjellerodde, Lemvig og Nørre Nissum
• Nationalpark Thy; Agger, Lodbjerg Fyr, Lodbjerg Kirke, Stenbjerg Fiskerleje, Nørre Vorupør
 
KURSUSLEDERE
Astrid Skou Hansen & Julietta Jensen

Kurser
15 okt 2025
34A | 15.10 - 21.10.25 | 5.450 KR | 1 uge
15 okt 2025
34B | 15.10 - 21.10.25 | 5.550 KR | 1 uge
22 okt 2025
35A | 22.10 - 28.10.25 | 5.350 KR | 1 uge
Se alle kurser
KONTAKT
image description
Seniorhøjskolen
Kontoret
Åbent alle hverdage