21. april 2027 15 | 21.04 - 04.05.27 | 9.150 KR | 2 uger

”Blæsten går frisk over Limfjordens vande” - 14 dage på højskole med valgfag, fællesskab og ekskursioner

Vil du med til 14 dages højskole med højt til loftet? Med interessante foredrag og valgfag og levende samtaler med de andre kursister? Kan du lide fællessang efter Højskolesangbogen og at lytte til levende musik? Synes du, at det er spændende at komme på ekskursioner ud i de vestjyske natur- og kulturlandskaber? Vil du med til højskolens årlige Skolekredsmøde? Og kan du lide, at blæsten går frisk over Limfjordens vande? 
 
Så vil vi gerne byde dig indenfor på SeniorHøjskolen til et skønt forår. 
 
På VALGFAGENE møder du højskolens lærere: Om formiddagen finder Janni forskellige sangbøger frem, Gitte er klar med meditation og vejrtrækningsøvelser, Mette tager dig med på opdagelse i kunsthistorien og Kristian åbner krealokalet op til blandt andet akvarel og kultegning. Om eftermiddagen vil Julle tage dig med på naturvandringer ad kuperede stier ved hav og fjord, Martin inviterer ind i visernes verden og fortæller om Benny, Halfdan og Frank, Peder er som sædvanlig fyldt med gode historier  om den lokale natur og kultur og Per finder kendte musikværker frem og klæder dig på til klassisk. Der er med andre ord mange forskellige valgfag at vælge imellem. 
 
Mange af os kan nynne med på "Blæsten går frisk over Limfjordens vande". Og blæsten går ofte frisk i Vestjylland, giver vind i håret, ny energi og friske kinder. 
 
Der vil være flere TEMADAGE - blandt andet om "Vikingernes Vestjylland" - og en anden dag handler det om "Naturens magi - årstidens små og store mirakler". Højskolen bliver også besøgt af Teaterkredsen, der opfører forestillingen "Heksejagt", der handler om  heksejægeren fra Rugaard. Endelig bliver der flere koncerter: Sangerinden Karen Grarup kommer og fortolker nogle af Ella Fitzgerald jazzklassikere og vores "hussaxofonist" Kristian Kaaberbøl, som vil spille og fortælle om Bent Fabricius-Bjerre. 
 
Højskolens køkken byder på velsmagende og veltillavede retter, der ofte er kendte og klassiske retter i ny forklædning. God appetit og velkommen til gode  smagsoplevelser, hvor du måske vil sige: "Det, har jeg aldrig smagt før - men det smagte godt". 
 
På kurset vælger du 2 af valgfagene til højre - 1 fra hver gruppe - og på denne måde skræddersyr du dit helt eget højskoleophold. De ønskede valgfag oplyses ved tilmelding.

VALGFAG 1
Syng sangbogen
v/Janni Kjeldager Østergaard 

På opdagelse i Kunsthistorien
v/Mette Hjuler Hansen

Luft til livet - vejrtrækning og meditation
v/Gitte Bitsch

Papir og farvekraft - akvarel, farvekridt og blyant
v/Kristian Tikjøb

VALGFAG 2
Vandreture i vidunderlige Vestjylland 4-6 km
v/Julietta Jensen

Benny, Halfdan og Frank - poeter til tiden
v/Martin Ravn

Fortællinger mellem hav & fjord
v/Peder Laursen

Klædt på til klassisk
v/Per Odgaard

TEMADAGE
• Naturens magi
• Velkommen i det grønne
• Vikingernes Vestjylland

EKSKURSIONER
• Stubbergård Sø & Klosterruin, Mosestien
• Vejlerne - Nordeuropas største fuglereservat samt Bulbjerg Fuglefjeld

ARRANGEMENTER
• Heksejagt ved Teaterkredsen
• Koncert med Grarup & Vinther
• Koncertforedrag - Tanker fra tangenterne

SKOLEKREDSTILBUD
Rabat til Skolekredsmedlemmer 700 kr. Skolekredsens generalforsamling er 22. april 2027

KURSUSLEDER
Jesper Vinther

KLIK OG SE DAGSPROGRAMMET HER (1 MB)
Kurser
14 okt 2026
35A | 14.10 - 20.10.26 | 5.750 KR | 1 uge
14 okt 2026
21 okt 2026
36A | 21.10 - 27.10.26 | 5.750 KR | 1 uge
Se alle kurser