25. september 2024
32C | 25.09 - 01.10.24 | 5.250 KR | 1 uge
Erindringsværksted - mit liv, mine erindringer
Når I skriver jeres erindringer, sætter I et spor. Når I skriver jeres erindringer, genoplever I jeres liv. Når I skriver jeres erindringer, får I muligheden for at komme overens med det, der var svært.
Der findes mange flere gode grunde til at skrive sine erindringer, og det er en fantastisk givende proces. På dette kursus får I muligheden for at komme i gang.
Vi lægger grundlaget ved at tale om, hvem vi skriver for og hvordan. Vi hører eksempler på andres erindringer. Vi taler om prioriteringer og om, hvordan vi skriver en læseværdig tekst.
Vigtigst af alt går vi i gang med at skrive fortællingen om vores liv. I må meget gerne medbringe billeder, ting, breve, osv. som I mener, har betydning for jeres historie.
EKSKURSION
• En køretur ud i Danmarkshistorien
UNDERVISER
Kim Jacobus Paulsen, forstander på Liselund Højskole
KURSUSLEDER
Jesper Vinther
Kurser
21
dec
2023
40 | 21.12.23 - 03.01.24 | 8.950 KR | 2 uger
21
dec
2023
28
dec
2023
KONTAKT